Da so se na antiproslavo ob dnevu državnosti prišli pokazat domači neonacisti in člani Blood & Honour, ni presenetilo nikogar. Kljub temu, da so si nadeli rumene jopiče in tako zlorabili simboliko francoskega ljudskega gibanja za socialno pravičnost, je bilo hitro jasno, kdo so in kaj predstavljajo.
Pravzaprav smo jih na protestih, sodeč po dogodkih na protestih leta 2012, počasi že pričakovali.
Do fizičnega obračuna med protestniki in v zakamufliranimi protiprotestniki sicer ni prišlo, je pa na spletu veliko prahu dvignila poteza enega od mladeničev, ki se je v žaru konfrontacije s protestno množico spozabil in “spustil” nacistični Sieg Heil pozdrav.
Tovariš protestnik, ki je to opazil, ga je hitro popravil in umaknil njegovo roko. Videti je, da so se dogovorili, da zaradi “spornosti” pozdrava tega ne bodo uporabljali.
Incident, ki na levi ni presenetil nikogar (naciji pač radi nacistično pozdravljajo), bi najbrž šel mimo le z običajno dozo zgražanja na Twitterju in zgodba bi bila zaključena.
A zgodilo se je nekaj drugega. Mladeniča so desničarski politični influencerji hitro pohiteli označiti za podtaknjenca. Nekoga, ki naj bi se infiltriral med poštene domoljube z namenom, da jih očrni in javnosti lažno prikaže kot naciste.
Zadeva je šla tako daleč, da se je mladeniču odreklo celo gibanje “Rumeni jopiči” samo.
Njihovo izjavo pa je z retweetom blagoslovil celo Janez Janša osebno.
Janšistični ideologi se s tem trudijo zabrisati očitno povezavo med nacizmom in janšizmom. Tega ne počnejo zaradi odziva levičarjev, temveč zaradi njihovih lastnih podpornikov. Imidž nacizma v slovenskih desničarskih krogih pač (še) ni sprejemljiv in marsikaterega zmernega desničarja odvrača. Zato je bilo nujno incident zamegliti z lažmi in teorijami zarote ter tako skriti svoj “power level”, kar je ena od propagandno-rekrutacijskih taktik, ki se jih poslužujejo “beli supremacisti”.
Izjemno zaskrbljujoče je, da Žiga Turk, Tomaž Štih, Janez Janša in ostali to počnejo zavestno. Ali to pomeni, da z nacizmom dejansko in resnično simpatizirajo?!
Resnica o “črnosrajčniku”
Oglejmo si nekaj dejstev, o katerih pričajo številni foto in video materiali.
Moški, ki na posnetku izvaja nacistični pozdrav, ima:
- brado,
- tetovaže,
- zabrito frizuro,
- sivo majico in ogrnjen črn pulover.
V vizualnih materialih s protestov se najde tudi pogled na dotičnega moškega od spredaj.
Pustimo ob strani dejstvo, da ima poganski tattoo in Thor Steniar majico, dva simbola, ki sta tesno povezana z neonacizmom, in se osredotočimo na dve lažnivi trditvi desničarskih ideologov.
“Te osebe nihče izmed rumenih jopičev ne pozna.”
Verjetno je “črnosrajčniku” danes sila neprijetno, da so se mu njegovi krvni bratje takole odpovedali, kajti skupaj z njimi je prikorakal na shod, držal transparent in nasploh deloval kot del ekipe.
“Oseba je brez rumenega jopiča.”
Ta trditev napeljuje na sklep, da se je moški zagotovo infiltriral med protiprotestnike, saj ne nosi rumenega jopiča. Kot podtaknjenec namreč očitno ni vedel, da bo domoljubni shod uporabljal estetiko rumenih jopičev.
Tudi to seveda ne drži, kajti na kasnejših posnetkih shoda se izkaže, da se je rumen jopič našel tudi zanj. Še več — “neznancu” so še enkrat zaupali nošnjo transparenta.
Žalostno, a ne presenetljivo
Nedvoumno razkritje, da je bil moški, ki je uporabil nacistični pozdrav, del “domoljubnega” protesta, seveda ne bo presenetilo veliko ljudi. Da so neonacisti še kako prisotni v naši družbi, je jasno že dalj časa. Bolj zaskrbljujoče je, da jih naša vladajoča politika in njeni mnenjski voditelji zavestno ščitijo. Naše razkritje bodo ignorirali ali pa argumentacijo “gre za infiltracijo” spremenili v “gre za osameljen primer nekega skrajneža”.
Z ironijo se lahko spomnimo, kako so Janša & co. ravnali v primeru incidenta “Ubi Janšu” na februarskih protestih. Takrat so dejansko osamljen primer označevali kot sinekdoho za celotno protestniško gibanje. V primeru razkritega neonacija pa je zgodba ravno obratna. Gre za dokaz, da je trenutna oblast na ulico privabila čisto pravo skrajno desno ekstremistično skupino.